List of Gold, Silver & Bronze medals won by United States in 1924 Olympic games.
United States at 1924 Olympics
Total Medals in 1924 Olympics : 99 | |||
---|---|---|---|
Gold Medals : 45 | Silver Medals : 27 | Bronze Medals : 27 | Rank : 1 |
United States medals table at 1924 Paris (VIII) Olympics
Gold Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
---|---|---|
Albert White | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
Albert White | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Bob Skelton | Men's Swimming | Men's 200 Meter Breaststroke |
Bud Houser | Athletics Men | Men's Shot Put |
Bud Houser | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Caroline Smith | Diving | Women's 10 Meter Platform |
Commodore Cochran, Alan Helffrich, Oliver MacDonald, William Stevenson | Athletics Men | Men's 4 x 400 Meter Relay |
Daniel Kinsey | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
DeHart Hubbard | Athletics Men | Men's Long Jump |
Elizabeth Becker | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Ethel Lackie | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Euphrasia Donnelly, Gertrude Ederle, Ethel Lackie, Mariechen Wehselau | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Fidel LaBarba | Boxing | Men's Flyweight |
Francis Hunter, Vincent Richards | Tennis | Tennis Men's Doubles |
Frank Kriz | Gymnastics Artistic | Men's Vault |
Fred Tootell | Athletics Men | Men's Hammer Throw |
Frederick Etchen, Frank Hughes, John Noel, Clarence Platt, Samuel Sharman, William Silkworth | Men's Shooting | Men's Trap 125 Targets |
Harold Osborn | Athletics Men | Men's High Jump |
Harold Osborn | Athletics Men | Men's Decathlon |
Harry Steel | Wrestling | Men's Freestyle Heavyweight |
Hazel Wightman, Richard Williams | Tennis | Tennis Mixed Doubles |
Hazel Wightman, Wills | Tennis | Tennis Women's Doubles |
Helen Wills | Tennis | Tennis Women's Singles |
Henry Bailey | Men's Shooting | Men's 25 Meter Rapid Fire Pistol |
Jackie Fields | Boxing | Men's Featherweight |
Jackson Scholz | Athletics Men | Men's 200 Meter |
John Boles | Men's Shooting | Men's 100 M Running Deer, Single Shot, individual |
John Spellman | Wrestling | Men's Freestyle Light-Heavyweight |
Johnny Weissmuller | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Johnny Weissmuller | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
Lee Barnes | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Leonard Carpenter, Howard Kingsbury, Alfred Lindley, John Miller, James Rockefeller, Frederick Sheffield, Benjamin Spock, Laurence Stoddard, Alfred Wilson | Rowing | Men's Coxed Eights |
Louis Clarke, Frank Hussey, Al LeConey, Loren Murchison | Athletics Men | Men's 4 x 100 Meter Relay |
Martha Norelius | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Men's Rugby Team | Rugby | Rugby union |
Morgan Taylor | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Morris Fisher | Men's Shooting | Men's 600 Meter Rifle - Prone |
Paul Costello, John B. Kelly, Sr. | Rowing | Men's Double Sculls (2x) |
Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, Wally O'Connor, Johnny Weissmuller | Men's Swimming | Men's 4 x 200 Meter Freestyle Relay |
Raymond Coulter, Joseph Crockett, Morris Fisher, Sidney Hinds, Walter Stokes | Men's Shooting | Men's Team 300 Meter Free Rifle |
Robin Reed | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Russell Vis | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
Sybil Bauer | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Vincent Richards | Tennis | Tennis Men's Singles |
Warren Kealoha | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Silver Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Jackson Scholz | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Charley Paddock | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Horatio Fitch | Athletics Men | Men's 400 Meter |
August Fager, Earl Johnson, Arthur Studenroth | Athletics Men | Men's Team Cross Country |
Edward Gourdin | Athletics Men | Men's Long Jump |
Leroy Brown | Athletics Men | Men's High Jump |
Glen Graham | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Glenn Hartranft | Athletics Men | Men's Shot Put |
Matt McGrath | Athletics Men | Men's Hammer Throw |
Emerson Norton | Athletics Men | Men's Decathlon |
Salvatore Tripoli | Boxing | Men's Bantamweight |
Joseph Salas | Boxing | Men's Featherweight |
Pete Desjardins | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
David Fall | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Aileen Riggin | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Elizabeth Becker | Diving | Women's 10 Meter Platform |
Men's Polo Team | Polo | Polo |
William Gilmore | Rowing | Men's Single Sculls |
Marcus Dinwiddie | Men's Shooting | Men's 50 Meter Rifle Prone Position |
Carl Osburn | Men's Shooting | Men's 600 Meter Rifle - Prone |
Duke Kahanamoku | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Paul Wyatt | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Mariechen Wehselau | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Helen Wainwright | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Agnes Geraghty | Women's Swimming | Women's 200 Meter Breaststroke |
Marion Jessup, Vincent Richards | Tennis | Tennis Mixed Doubles |
Chester Newton | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Bronze Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Schuyler Enck | Athletics Men | Men's 800 Meter |
Ivan Riley | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
William Cox, Edward Kirby, Willard Tibbetts | Athletics Men | Men's 3000 Meter Team |
Clarence DeMar | Athletics Men | Men's Marathon |
Earl Johnson | Athletics Men | Men's Cross Country Individual |
James Brooker | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Ralph Hills | Athletics Men | Men's Shot Put |
Tom Lieb | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Eugene Oberst | Athletics Men | Men's Javelin Throw |
Robert LeGendre | Athletics Men | Men's Pentathlon |
Raymond Fee | Boxing | Men's Flyweight |
Frederick Boylstein | Boxing | Men's Lightweight |
Clarence Pinkston | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
Clarence Pinkston | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Caroline Fletcher | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Sloan Doak | Equestrian | Eventing Individual |
Leon Butler, Edward Jennings, Harold Wilson | Rowing | Men's Coxed Pairs |
Robert Gerhardt, Sidney Jelinek, John Kennedy, Edward Mitchell, Henry Welsford | Rowing | Men's Coxed Fours |
John Boles, Raymond Coulter, Dennis Fenton, Walter Stokes | Men's Shooting | Men's 100 Meter Team Running Deer, Single Shot |
Frank Hughes | Men's Shooting | Men's Trap Shooting |
Samuel Kahanamoku | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Bob Skelton | Men's Swimming | Men's 200 Meter Breaststroke |
Gertrude Ederle | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Gertrude Ederle | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Aileen Riggin | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Bryan Hines | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |