Olympics
List of medals won by United Team Of Germany in Olympic games. The tally includes records, gold, silver and bronze medalists in various olympic games and athletics events.

United Team Of Germany at Olympics

The United Team of Germany participated at the 1956, 1960, and 1964 Summer Olympic Games as a united team comprising of athletes from West Germany and East Germany. The United Team of Germany also included athletes from a third Olympic body, 'the Saarland Olympic Committee' in its 1956 Olympics team. Here is all-time Olympics medal of the United Team of Germany.

Total Medals : 118
Gold Medals : 28 Silver Medals : 54 Bronze Medals : 36 Overall Rank : 31

Olympic Games Medal Table of United Team Of Germany (IOC code: EUA)

Year
Host
Gold Silver Bronze Total
1956 Melbourne, Australia
6
13
7
26
1960 Rome, Italy
12
19
11
42
1964 Tokyo, Japan
10
22
18
50
Total
28
54
36
118

United Team Of Germany Total Medal Count by Sport

Sport
Gold Silver Bronze Total
Athletics Men
4
10
4
18
Women Athletics
0
8
4
12
Boxing
1
3
2
6
Canoe / Kayak
4
5
2
11
Cycling
0
3
2
5
Cycling Track
1
1
0
2
Diving
3
1
0
4
Equestrian
5
5
4
14
Fencing
1
1
2
4
Field Hockey
0
0
1
1
Football
0
0
1
1
Gymnastics Artistic
1
1
1
3
Judo
0
1
1
2
Rowing
4
4
1
9
Sailing
1
1
1
3
Men's Shooting
1
0
1
2
Women's Swimming
1
1
4
6
Men's Swimming
0
4
2
6
Wrestling
1
5
3
9

United Team Of Germany Medal Count by Athletes

Athlete Name
Sports Gold Silver Bronze Total
Ingrid KRÄMER Diving
3
1
0
4
Wilfried Dietrich Wrestling
1
2
1
4
Achim HILL Rowing
0
2
0
2
Christa Stubnick Women Athletics
0
2
0
2
Gisela Köhler Women Athletics
0
1
1
2
Hans GRODOTZKI Athletics Men
0
2
0
2
Lothar METZ Wrestling
0
1
1
2
Therese Zenz Canoe / Kayak
0
2
0
2
Alwin SCHOCKEMÖHLE, Fritz THIEDEMANN, Hans Günter WINKLER Equestrian
1
0
0
1
Annemarie ZIMMERMANN, Roswitha ESSER Canoe / Kayak
1
0
0
1
Anni BIECHL, Brunhilde HENDRIX, Jutta HEINE, Martha LANGBEIN Women Athletics
0
1
0
1
Armin HARY Athletics Men
1
0
0
1
Armin HARY, Bernd CULLMANN, Martin LAUER, Walter MAHLENDORF Athletics Men
1
0
0
1
August Lütke-Westhues Equestrian
0
1
0
1
August Lütke-Westhues, Otto Rothe, and Klaus Wagner Equestrian
0
1
0
1
Barbara Göbel Women's Swimming
0
0
1
1
Bärbel FUHRMANN, Ingrid SCHMIDT, Ursula BRUNNER, Ursula KÜPER Women's Swimming
0
0
1
1
Bernd BARLEBEN, Manfred KLIEME, Peter GRÖNING, Siegfried KÖHLER Cycling Track
0
1
0
1
Bernhard BRITTING, Egbert HIRSCHFELDER, Joachim WERNER, Jürgen OELKE, Peter NEUSEL Rowing
1
0
0
1
Bernhard KNUBEL, Heinz RENNEBERG, Klaus ZERTA Rowing
1
0
0
1
Bernhard SCHULZE, Friedhelm WENTZKE, Günter PERLEBERG, Holger ZANDER Canoe / Kayak
0
1
0
1
Birgit RADOCHLA Gymnastics Artistic
0
1
0
1
Carl KAUFMANN Athletics Men
0
1
0
1
Carl KAUFMANN, Hans-Joachim RESKE, Johannes KAISER, Manfred KINDER Athletics Men
0
1
0
1
Christel STEFFIN, Gisela WEISS, Heidi PECHSTEIN, Ursula BRUNNER Women's Swimming
0
0
1
1
Dieter GIESELER Cycling
0
1
0
1
Dieter KRAUSE, Friedhelm WENTZKE, Günter PERLEBERG, Paul LANGE Canoe / Kayak
1
0
0
1
Dieter LINDNER Athletics Men
0
1
0
1
Eberhard MEHL, Jürgen BRECHT, Jürgen THEUERKAUFF, Tim GERRESHEIM Fencing
0
0
1
1
Egon ADLER, Erich HAGEN, Günter LÖRKE, Gustav-Adolf SCHUR Cycling
0
1
0
1
Egon HENNINGER, Ernst-Joachim KÜPPERS, Hans-Joachim KLEIN, Horst-Günther GREGOR Men's Swimming
0
1
0
1
Emil SCHULZ Boxing
0
1
0
1
Ernst STRENG, Karl LINK, Karlheinz HENRICHS, Lothar CLAESGES Cycling Track
1
0
0
1
Erwin KOPPE, Günter LYHS, Klaus KÖSTE, Peter WEBER, Philipp FÜRST, Siegfried FÜLLE Gymnastics Artistic
0
0
1
1
Eva-Maria ten Elsen Women's Swimming
0
0
1
1
Frank SCHEPKE, Hans LENK, Karl-Heinrich VON GRODDECK, Karl-Heinz HOPP, Klaus BITTNER, Kraft SCHEPKE, Manfred RULFFS, Walter SCHRÖDER, Willi PADGE Rowing
1
0
0
1
Frank WIEGAND Men's Swimming
0
1
0
1
Frank WIEGAND, Gerhard HETZ, Hans-Joachim KLEIN, Horst-Günther GREGOR Men's Swimming
0
1
0
1
Frank WIEGAND, Hans-Joachim KLEIN, Horst LÖFFLER, Uwe JACOBSEN Men's Swimming
0
1
0
1
Fritz Briel and Theo Kleine Canoe / Kayak
0
1
0
1
Fritz LIGGES Equestrian
0
0
1
1
Fritz LIGGES, Gerhard SCHULZ, Horst KARSTEN Equestrian
0
0
1
1
Gerd CINTL, Horst EFFERTZ, Jürgen LITZ, Klaus RIEKEMANN, Michael OBST Rowing
1
0
0
1
Gerhard HETZ Men's Swimming
0
0
1
1
Gudrun THEUERKAUFF, Heidi SCHMID, Helga MEES, Rosemarie SCHERBERGER Fencing
0
0
1
1
Günter MARITSCHNIGG Wrestling
0
1
0
1
Günter SIEGMUND Boxing
0
0
1
1
Hans Günter WINKLER, Hermann SCHRIDDE, Kurt JARASINSKI Equestrian
1
0
0
1
Hans HUBER Boxing
0
1
0
1
Hans-Günter Winkler Equestrian
1
0
0
1
Hans-Günter Winkler, Fritz Thiedemann, and Alfons Lütke-Westhues Equestrian
1
0
0
1
Hans-Joachim KLEIN Men's Swimming
0
0
1
1
Hans-Joachim WALDE Athletics Men
0
0
1
1
Hans-Jürgen WALLBRECHT, Horst MEYER, Jürgen PLAGEMANN, Jürgen SCHRÖDER, Karl-Heinrich VON GRODDECK, Klaus AEFFKE, Klaus BEHRENS, Klaus BITTNER, Thomas AHRENS Rowing
0
1
0
1
Harald NORPOTH Athletics Men
0
1
0
1
Harry BOLDT Equestrian
0
1
0
1
Harry BOLDT, Josef NECKERMANN, Reiner KLIMKE Equestrian
1
0
0
1
Harry Kurschat Boxing
0
1
0
1
Heidi SCHMID Fencing
1
0
0
1
Heinz BÜKER, Holger ZANDER Canoe / Kayak
0
0
1
1
Heinz Fütterer, Leonhard Pohl, Lothar Knörzer, and Manfred Germar Athletics Men
0
0
1
1
Heinz KIEHL Wrestling
0
0
1
1
Heinz SCHULZ Boxing
0
0
1
1
Helga MEES Fencing
0
1
0
1
Helmut Bantz Gymnastics Artistic
1
0
0
1
Hermann SCHRIDDE Equestrian
0
1
0
1
Hildrun CLAUS Women Athletics
0
0
1
1
Ingo VON BREDOW, Rolf MULKA Sailing
0
0
1
1
Ingrid HARTMANN, Therese ZENZ Canoe / Kayak
0
1
0
1
Ingrid LOTZ Women Athletics
0
1
0
1
Johanna LÜTTGE Women Athletics
0
1
0
1
Josef NECKERMANN Equestrian
0
0
1
1
Jürgen ESCHERT Canoe / Kayak
1
0
0
1
Jürgen SIMON, Lothar STÄBER Cycling
0
1
0
1
Jutta HEINE Women Athletics
0
1
0
1
Karin RICHERT-BALZER Athletics Men
1
0
0
1
Karl-Friedrich Haas Athletics Men
0
1
0
1
Karl-Heinrich von Groddeck, Horst Arndt, and Rainer Borkowsky Rowing
0
1
0
1
Klaus GLAHN Judo
0
0
1
1
Klaus KOBUSCH, Willy FUGGERER Cycling
0
0
1
1
Klaus LEHNERTZ Athletics Men
0
0
1
1
Klaus Richtzenhain Athletics Men
0
1
0
1
Klaus ZÄHRINGER Men's Shooting
0
0
1
1
Klaus-Jürgen ROST Wrestling
0
1
0
1
Liselott Linsenhoff Equestrian
0
0
1
1
Liselott Linsenhoff, Anneliese Küppers, and Hannelore Weygand Equestrian
0
1
0
1
Marianne Werner Women Athletics
0
0
1
1
Men's Football Team Football
0
0
1
1
Men's Hockey Team Field Hockey
0
0
1
1
Michael Scheuer Canoe / Kayak
0
0
1
1
Michael Scheuer and Meinrad Miltenberger Canoe / Kayak
1
0
0
1
Michael SCHWAN, Wolfgang HOTTENROTT Rowing
0
0
1
1
Peter AHRENDT, Ulrich MENSE, Wilfried LORENZ Sailing
0
1
0
1
Peter KOHNKE Men's Shooting
1
0
0
1
Reinhold Pommer, Horst Tüller and Gustav-Adolf Schur Cycling
0
0
1
1
Renate Culmberger Women Athletics
0
1
0
1
Ursula Donath Women Athletics
0
0
1
1
Ursula Happe Women's Swimming
1
0
0
1
Uwe BEYER Athletics Men
0
0
1
1
Walter KRÜGER Athletics Men
0
1
0
1
Wilhelm KUHWEIDE Sailing
1
0
0
1
Willi HOLDORF Athletics Men
1
0
0
1
Wiltrud URSELMANN Women's Swimming
0
1
0
1
Wolfgang Behrendt Boxing
1
0
0
1
Wolfgang HOFFMANN Judo
0
1
0
1
Wolfgang REINHARDT Athletics Men
0
1
0
1