Olympics
Get informed on Cycling Olympic records, including track cycling Olympic records men and track cycling Olympic records women.

Cycling

The Olympic cycling competition features three disciplines-Mountain biking, road racing, and track racing. Track Cycling debuted in the 1896 Summer Games. Since then, it has been a regular event in the Olympics ' program. Many records have been made in various events of cycling in the Summer Games. Here are the records made by men and women track cyclists in the Olympics.

Men's 1000 Meter Time Trial

Men's 4000 Meter Team Pursuit

Men's Individual Pursuit

Men's Individual Road Time Trial

Men's Keirin

Men's Mountainbike Cross Country

Men's Road Race

Men's Sprint

Men's Team Sprint

Team Time Trial

Women's Mountain Bike Cross Country

Women's Road Race

Women's Road Time Trial

Women's Sprint


1 Mile

Year
Gold Silver Bronze
1904 Marcus Hurley
United States
Burton Downing
United States
Teddy Billington
United States

1/2 Mile

Year
Gold Silver Bronze
1904 Marcus Hurley
United States
Teddy Billington
United States
Burton Downing
United States

1/3 Mile

Year
Gold Silver Bronze
1904 Marcus Hurley
United States
Burton Downing
United States
Teddy Billington
United States

1/4 Mile

Year
Gold Silver Bronze
1904 Marcus Hurley
United States
Burton Downing
United States
Teddy Billington
United States

12 hour race

Year
Gold Silver Bronze
1896 Adolf Schmal
Austria
Frederick Keeping
Great Britain


2 Miles

Year
Gold Silver Bronze
1904 Burton Downing
United States
Oscar Goerke
United States
Marcus Hurley
United States

Men's 10 KM

Year
Gold Silver Bronze
1896 Paul Masson
France
Léon Flameng
France
Adolf Schmal
Austria

Men's 100 KM

Year
Gold Silver Bronze
1896 Léon Flameng
France
Georgios Kolettis
Greece

1908 Charles Henry Bartlett
Great Britain
Charles Denny
Great Britain
Octave Lapize
France

Men's 20 KM

Year
Gold Silver Bronze
1908 Clarence Kingsbury
Great Britain
Benjamin Jones
Great Britain
Joseph Werbrouck
Belgium

Men's 25 KM

Year
Gold Silver Bronze
1900 Louis Bastien
France
Louis Hildebrand
France
Daumain
France

Men's 25 Miles

Year
Gold Silver Bronze
1904 Burton Downing
United States
Arthur F. Andrews
United States
George E. Wiley
United States

Men's 5 KM - Track

Year
Gold Silver Bronze
1908 Benjamin Jones
Great Britain
Maurice Schilles
France
André Auffray
France

Men's 50 KM

Year
Gold Silver Bronze
1920 Henry George
Belgium

Piet Ikelaar
Netherlands
1924 Ko Willems
Netherlands
Cyril Alden
Great Britain
Harry Wyld
Great Britain

Men's 660 Yard

Year
Gold Silver Bronze
1908 Victor Johnson
Great Britain
Émile Demangel
France
Karl Neumer
Germany

Men's BMX

Year
Gold Silver Bronze
2008 Maris Štrombergs
Latvia
Mike Day
United States
Donny Robinson
United States
2012 Maris Štrombergs
Latvia
Sam Willoughby
Australia
Carlos Oquendo
Colombia
2016 Connor Fields
United States
Jelle van Gorkom
Netherlands
Carlos Ramirez
Colombia

Men's Madison

Year
Gold Silver Bronze
2000 Brett Aitken, Scott McGrory
Australia
Etienne De Wilde, Matthew Gilmore
Belgium
Silvio Martinello, Marco Villa
Italy
2004 Graeme Brown, Stuart O'Grady
Australia
Franco Marvulli, Bruno Risi
Switzerland
Rob Hayles, Bradley Wiggins
Great Britain
2008 Walter Pérez, Juan Curuchet
Argentina
Joan Llaneras, Antonio Tauler
Spain
Mikhail Ignatiev, Alexei Markov
Russia

Men's Omnium

Year
Gold Silver Bronze
2012 Lasse Norman Hansen
Denmark
Bryan Coquard
France
Ed Clancy
Great Britain
2016 Elia Viviani
Italy
Mark Cavendish
Great Britain
Lasse Norman Hansen
Denmark

Men's Points Race

Year
Gold Silver Bronze
1984 Roger Ilegems
Belgium
Uwe Messerschmidt
West Germany
Manuel Youshimatz
Mexico
1988 Dan Frost
Denmark
Leo Peelen
Netherlands
Marat Ganeyev
Soviet Union
1992 Giovanni Lombardi
Italy
Léon van Bon
Netherlands
Cedric Mathy
Belgium
1996 Silvio Martinello
Italy
Brian Walton
Canada
Stuart O'Grady
Australia
2000 Juan Llaneras
Spain
Milton Wynants
Uruguay
Alexei Markov
Russia
2004 Mikhail Ignatiev
Russia
Joan Llaneras
Spain
Guido Fulst
Germany
2008 Joan Llaneras
Spain
Roger Kluge
Germany
Chris Newton
Great Britain

Men's Tandem

Year
Gold Silver Bronze
1908 André Auffray, Maurice Schilles
France
Frederick Hamlin, Thomas Johnson
Great Britain
Charles Brooks, Walter Isaacs
Great Britain
1920 Thomas Lance and Harry Ryan
Great Britain
William Smith and James Walker
South Africa
Frans de Vreng and Piet Ikelaar
Netherlands
1924 Lucien Choury, Jean Cugnot
France
Edmund Hansen, Willy Hansen
Denmark
Gerard Bosch van Drakestein, Maurice Peeters
Netherlands
1928 Bernhard Leene, Daan van Dijk
Netherlands
Ernest Chambers, John Sibbit
Great Britain
Hans Bernhardt, Karl Köther
Germany
1932 Louis Chaillot, Maurice Perrin
France
Ernest Chambers, Stanley Chambers
Great Britain
Harald Christensen and Willy Gervin
Denmark
1936 Ernst Ihbe and Carl Lorenz
Germany
Bernhard Leene and Hendrik Ooms
Netherlands
Pierre Georget and Georges Maton
France
1948 Renato Perona, Ferdinando Teruzzi
Italy
Alan Bannister and Reg Harris
Great Britain
Gaston Dron, René Faye
France
1952 Lionel Cox and Russell Mockridge
Australia
Raymond Robinson and Thomas Shardelow
South Africa
Antonio Maspes and Cesare Pinarello
Italy
1956 Joey Browne and Anthony Marchant
Australia
Václav Machek
Czechoslovakia
Giuseppe Ogna and Cesare Pinarello
Italy
1960 Sergio Bianchetto, Giuseppe Beghetto
Italy
Jürgen SIMON, Lothar STÄBER
United Team Of Germany
Boris Vasilyev, Vladimir Leonov
Soviet Union
1964 Sergio Bianchetto and Angelo Damiano
Italy
Imant Bodnieks, Viktor Logunov
Soviet Union
Klaus KOBUSCH, Willy FUGGERER
United Team Of Germany
1968 Daniel Morelon and Pierre Trentin
France
Jan Jansen and Leijn Loevesijn
Netherlands
Daniel Goens, Robert van Lancker
Belgium
1972 Vladimir Semenets and Igor Tselovalnykov
Soviet Union
Jürgen Geschke and Werner Otto
East Germany
Andrzej Bek, and Benedykt Kocot
Poland

Team Road Race

Year
Gold Silver Bronze
1928 Henry Hansen, Orla Jørgensen, Leo Nielsen
Denmark
Jack Lauterwasser, John Middleton, Frank Southall
Great Britain
Gösta Carlsson, Erik Jansson, Georg Johnsson, Gösta Carlsson
Sweden
1932 Giuseppe Olmo, Attilio Pavesi, Guglielmo Segato
Italy
Henry Hansen, Leo Nielsen, and Frode Sørensen
Denmark
Arne Berg, Bernhard Britz, Sven Höglund
Sweden
1936 Robert Charpentier, Robert Dorgebray, and Guy Lapébie
France
Edgar Buchwalder, Ernst Nievergelt and Kurt Ott
Switzerland
Auguste Garrebeek, Armand Putzeys, and François Vandermotte
Belgium
1948 Léon Delathouwer, Eugène van Roosbroeck and Lode Wouters
Belgium
Robert John Maitland, Ian Scott, Gordon Thomas, and Ernie Clements
Great Britain
José Beyaert, Jacques Dupont, Alain Moineau
France
1952 Robert Grondelaers, André Noyelle and Lucien Victor
Belgium
Dino Bruni, Gianni Ghidini, and Vincenzo Zucconelli
Italy
Jacques Anquetil, Claude Rouer, Alfred Tonello and Roland Bezamat
France
1956 Arnaud Geyre, Maurice Moucheraud, and Michel Vermeulin
France
Arthur Brittain, William Holmes, and Alan Jackson
Great Britain
Reinhold Pommer, Horst Tüller and Gustav-Adolf Schur
United Team Of Germany

Women's BMX

Year
Gold Silver Bronze
2008 Anne-Caroline Chausson
France
Laëtitia Le Corguillé
France
Jill Kintner
United States
2012 Mariana Pajón
Colombia
Sarah Walker
New Zealand
Laura Smulders
Netherlands
2016 Mariana Pajón
Colombia
Alise Post
United States
Stefany Hernandez
Venezuela

Women's Keirin

Year
Gold Silver Bronze
2012 Victoria Pendleton
Great Britain
Guo Shuang
China
Lee Wai Sze
Hong Kong
2016 Elis Ligtlee
Netherlands
Becky James
Great Britain
Anna Meares
Australia

Women's Omnium

Year
Gold Silver Bronze
2012 Laura Trott
Great Britain
Sarah Hammer
United States
Annette Edmondson
Australia
2016 Laura Trott
Great Britain
Sarah Hammer
United States
Jolien D'Hoore
Belgium

Women's Points Race

Year
Gold Silver Bronze
1996 Nathalie Lancien
France
Ingrid Haringa
Netherlands
Lucy Tyler-Sharman
Australia
2000 Antonella Bellutti
Italy
Leontien Zijlaard
Netherlands
Olga Slyusareva
Russia
2004 Olga Slyusareva
Russia
Belem Guerrero
Mexico
María Luisa Calle
Colombia
2008 Marianne Vos
Netherlands
Yoanka González
Cuba
Leire Olaberría
Spain

Women's Pursuit

Year
Gold Silver Bronze
1992 Petra Roßner
Germany
Kathy Watt
Australia
Rebecca Twigg
United States
1996 Antonella Bellutti
Italy
Marion Clignet
France
Judith Arndt
Germany
2000 Leontien Zijlaard
Netherlands
Marion Clignet
France
Yvonne McGregor
Great Britain
2004 Sarah Ulmer
New Zealand
Katie Mactier
Australia
Leontien van Moorsel
Netherlands
2008 Rebecca Romero
Great Britain
Wendy Houvenaghel
Great Britain
Lesya Kalytovska
Ukraine

Women's Pursuit Team

Year
Gold Silver Bronze
2012 Danielle King, Joanna Rowsell, Laura Trott
Great Britain
Dotsie Bausch, Sarah Hammer, Jennie Reed, Lauren Tamayo
United States
Gillian Carleton, Jasmin Glaesser, Tara Whitten
Canada
2016 Katie Archibald
Laura Trott
Elinor Barker
Joanna Rowsell
Great Britain
Sarah Hammer
Kelly Catlin
Chloe Dygert
Jennifer Valente
United States
Allison Beveridge
Jasmin Glaesser
Kirsti Lay
Georgia Simmerling
Laura Brown
Canada

Women's Team Sprint

Year
Gold Silver Bronze
2012 Kristina Vogel, Miriam Welte
Germany
Gong Jinjie, Guo Shuang
China
Kaarle McCulloch, Anna Meares
Australia
2016 Gong Jinjie
Zhong Tianshi
China
Daria Shmeleva
Anastasia Voynova
Russia
Kristina Vogel
Miriam Welte
Germany

Women's track time trial

Year
Gold Silver Bronze
2000 Félicia Ballanger
France
Michelle Ferris
Australia
Jiang Cuihua
China
2004 Anna Meares
Australia
Jiang Yonghua
China
Natallia Tsylinskaya
Belarus