Olympics
List of Gold, Silver & Bronze medals won by East Germany in 1976 Olympic games.

East Germany at 1976 Olympics


Total Medals in 1976 Olympics : 89
Gold Medals : 40 Silver Medals : 24 Bronze Medals : 25 Rank : 3

East Germany medals table at 1976 Montreal (XXI) Olympics

Gold Medal Winners

Players
Sports
Events
Andrea Pollack Women's Swimming Women's 200 Meter Butterfly
Angela Voigt Women Athletics Women's Long Jump
Anke Borchmann, Jutta Lau, Viola Poley, Roswietha Zobelt, Liane Weigelt Rowing Women's Quadruple Sculls
Bärbel Eckert Women Athletics Women's 200 Meter
Bernd Baumgart, Gottfried Döhn, Werner Klatt, Hans-Joachim Lück, Dieter Wendisch, Roland Kostulski, Ulrich Karnatz, Karl-Heinz Prudöhl, Karl-Heinz Danielowski Rowing Men's Coxed Eights
Carola Zirzow Canoe / Kayak Women's K-1 500 Meter Kayak Singles
Christine Scheiblich Rowing Women's Single Sculls
Doris Maletzki, Brigitte Rohde, Ellen Streidt, Christina Brehmer Women Athletics Women's 4 x 400 Meter Relay
Evelin Schlaak Women Athletics Women's Discus Throw
Hannelore Anke Women's Swimming Women's 100 Meter Breaststroke
Harald Jährling, Friedrich-Wilhelm Ulrich, Georg Spohr Rowing Men's Coxed Pairs
Joachim Mattern, Bernd Olbricht Canoe / Kayak Men's K-2 500 Meter
Jochen Bachfeld Boxing Men's Welterweight
Jochen Schumann Sailing Men's Finn
Johanna Schaller Women Athletics Women's 100 Meter Hurdles
Jörg Landvoigt, Bernd Landvoigt Rowing Men's Coxless Pairs
Karin Metze, Bianka Schwede, Gabriele Lohs, Andrea Kurth, Sabine Heß Rowing Women's Coxed Fours
Klaus-Jürgen Grünke Cycling Men's 1000 Meter Time Trial
Kornelia Ender Women's Swimming Women's 100 Meter Freestyle
Kornelia Ender Women's Swimming Women's 200 Meter Freestyle
Kornelia Ender Women's Swimming Women's 100 Meter Butterfly
Marlies Oelsner, Renate Stecher, Carla Bodendorf, Bärbel Eckert Women Athletics Women's 4 x 100 Meter Relay
Men's Football Team Football Men's Football
Norbert Klaar Men's Shooting Men's 25 Meter Rapid Fire Pistol
Petra Thümer Women's Swimming Women's 400 Meter Freestyle
Petra Thümer Women's Swimming Women's 800 Meter Freestyle
Rosemarie Ackermann Women Athletics Women's High Jump
Rüdiger Helm Canoe / Kayak Men's K-1 1000 Meter
Ruth Fuchs Women Athletics Women's Javelin Throw
Siegfried Brietzke, Andreas Decker, Stefan Semmler, Wolfgang Mager Rowing Men's Coxless Fours
Siegrun Siegl Women Athletics Women's Pentathlon
Udo Beyer Athletics Men Men's Shot Put
Ulrike Richter Women's Swimming Women's 100 Meter Backstroke
Ulrike Richter Women's Swimming Women's 200 Meter Backstroke
Ulrike Richter, Hannelore Anke, Kornelia Ender, Andrea Pollack Women's Swimming Women's 4 x 100 Meter Medley Relay
Ulrike Tauber Women's Swimming Women's 400 Meter Individual Medley
Uwe Potteck Men's Shooting Men's 50 Meter Pistol
Viola Goretzki, Christiane Knetsch, Ilona Richter, Brigitte Ahrenholz, Monika Kallies, Henrietta Ebert, Helma Lehmann, Irina Müller, Marina Wilke Rowing Women's Eights Competition
Waldemar Cierpinski Athletics Men Men's Marathon
Wolfgang Güldenpfennig, Rüdiger Reiche, Karl-Heinz Bußert, Michael Wolfgramm Rowing Men's Quadruple Sculls

Silver Medal Winners

Players
Sports
Events
Manfred Kokot, Jörg Pfeifer, Klaus-Dieter Kurrat, Alexander Thieme Athletics Men Men's 4 x 100 Meter Relay
Hans-Georg Reimann Athletics Men Men's 20 KM Walk
Wolfgang Schmidt Athletics Men Men's Discus Throw
Renate Stecher Women Athletics Women's 100 Meter
Christina Brehmer Women Athletics Women's 400 Meter
Gunhild Hoffmeister Women Athletics Women's 1500 Meter
Christine Laser Women Athletics Women's Pentathlon
Richard Nowakowski Boxing Men's Featherweight
Christa Köhler Diving Women's 3 Meter Springboard
Carola Dombeck Gymnastics Artistic Women's Vault
Men's Handball Team Handball Women's Handball
Sabine Jahn, Petra Boesler Rowing Women's Double Sculls
Angelika Noack, Sabine Dähne Rowing Women's Coxless Pairs
Harald Vollmar Men's Shooting Men's 50 Meter Pistol
Jürgen Wiefel Men's Shooting Men's 25 Meter Rapid Fire Pistol
Petra Priemer Women's Swimming Women's 100 Meter Freestyle
Birgit Treiber Women's Swimming Women's 100 Meter Backstroke
Birgit Treiber Women's Swimming Women's 200 Meter Backstroke
Andrea Pollack Women's Swimming Women's 100 Meter Butterfly
Ulrike Tauber Women's Swimming Women's 200 Meter Butterfly
Petra Priemer, Kornelia Ender, Claudia Hempel, Andrea Pollack Women's Swimming Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay
Gerd Bonk Men's Weightlifting Men's Super-Heavyweight
Hans-Dieter Brüchert Wrestling Men's Freestyle Bantamweight
Andreas Schulz Rüdiger Kunze Walter Diessner Ullrich Diessner Johannes Thomas Rowing Men's Coxed Fours

Bronze Medal Winners

Players
Sports
Events
Frank Baumgartl Athletics Men Men's 3000 Meter Steeplechase
Peter Frenkel Athletics Men Men's 20 KM Walk
Frank Wartenberg Athletics Men Men's Long Jump
Renate Stecher Women Athletics Women's 200 Meter
Ellen Streidt Women Athletics Women's 400 Meter
Elfi Zinn Women Athletics Women's 800 Meter
Ulrike Klapezynski Women Athletics Women's 1500 Meter
Gabriele Hinzmann Women Athletics Women's Discus Throw
Burglinde Pollak Women Athletics Women's Pentathlon
Rüdiger Helm Canoe / Kayak Men's K-1 500 Meter Kayak Singles
Frank-Peter Bischof, Bernd Duvigneau, Rüdiger Helm, Jürgen Lehnert Canoe / Kayak Men's K-4 1000 Meter Kayak Fours
Carola Zirzow, Bärbel Köster Canoe / Kayak Women's K-2 500 Meter
Jürgen Geschke Cycling Men's Sprint
Thomas Huschke Cycling Men's Individual Pursuit
Roland Bruckerner, Rainer Hanschke, Bernd Jager, Wolfgang Klotz, Lutz Mack, Michael Nikolay Gymnastics Artistic Men's Team All-around
Michael Nikolay Gymnastics Artistic Men's Pommel Horse
Carola Dombeck, Gitta Escher, Kerstin Gerschau, Angelika Hellmann, Marion Kische, Steffi Kraker Gymnastics Artistic Women's Artistic Team All-around
Joachim Dreifke Rowing Men's Single Sculls
Hans-Ulrich Schmied, Jürgen Bertow Rowing Men's Double Sculls (2x)
Dieter Below, Michael Zachries, Olaf Engelhardt Sailing Men's Soling Class
Roland Matthes Men's Swimming Men's 100 Meter Backstroke
Rosemarie Gabriel Women's Swimming Women's 200 Meter Butterfly
Peter Wenzel Men's Weightlifting Men's Middleweight
Helmut Losch Men's Weightlifting Men's Super-Heavyweight
Heinz-Helmut Wehling Wrestling Men's Greco-Roman 68 kg