Olympics
List of Gold, Silver & Bronze medals won by East Germany in 1980 Olympic games.

East Germany at 1980 Olympics


Total Medals in 1980 Olympics : 126
Gold Medals : 47 Silver Medals : 36 Bronze Medals : 43 Rank : 2

East Germany medals table at 1980 Moscow (XXII) Olympics

Gold Medal Winners

Players
Sports
Events
Barbara Krause Women's Swimming Women's 100 Meter Freestyle
Barbara Krause Women's Swimming Women's 200 Meter Freestyle
Barbara Krause, Caren Metschuck, Ines Diers, Sarina Hülsenbeck Women's Swimming Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay
Bärbel Wöckel Women Athletics Women's 200 Meter
Bernd Krauß, Hans-Peter Koppe, Ulrich Kons, Jörg Friedrich, Jens Doberschütz, Ulrich Karnatz, Uwe Dühring, Bernd Höing, Klaus-Dieter Ludwig Rowing Men's Coxed Eights
Birgit Fischer Canoe / Kayak Women's K-1 500 Meter Kayak Singles
Caren Metschuck Women's Swimming Women's 100 Meter Butterfly
Carsta Genäuß, Martina Bischof Canoe / Kayak Women's K-2 500 Meter
Dieter Wendisch, Walter Dießner, Ullrich Dießner, Gottfried Döhn, Andreas Gregor Rowing Men's Coxed Fours
Dietmar Lorenz Judo Men's Open Class
Evelin Jahl Women Athletics Women's Discus Throw
Falk Hoffmann Diving Men's 10 Meter Platform
Frank Dundr, Carsten Bunk, Uwe Heppner, Martin Winter Rowing Men's Quadruple Sculls
Gerd Wessig Athletics Men Men's High Jump
Harald Jährling, Friedrich-Wilhelm Ulrich, Georg Spohr Rowing Men's Coxed Pairs
Hartwig Gauder Athletics Men Men's 50 KM Walk
Ilona Slupianek Women Athletics Women's Shot Put
Ines Diers Women's Swimming Women's 400 Meter Freestyle
Ines Geißler Women's Swimming Women's 200 Meter Butterfly
Joachim Dreifke, Klaus Kröppelien Rowing Men's Double Sculls (2x)
Jörg Landvoigt, Bernd Landvoigt Rowing Men's Coxless Pairs
Jörg Woithe Men's Swimming Men's 100 Meter Freestyle Swimming
Lothar Thoms Cycling Men's 1000 Meter Time Trial
Lutz Dombrowski Athletics Men Men's Long Jump
Lutz Heßlich Cycling Men's Sprint
Marita Koch Women Athletics Women's 400 Meter
Martina Boesler, Kersten Neisser, Christiane Kopke, Birgit Schütz, Gabriele Kühn, Ilona Richter, Marita Sandig, Karin Metze, Marina Wilke Rowing Women's Eights Competition
Martina Jäschke Diving Women's 10 Meter Platform
Maxi Gnauck Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars
Men's Handball Team Handball Men's Handball
Petra Schneider Women's Swimming Women's 400 Meter Individual Medley
Ramona Kapheim, Silvia Frohlich, Angelika Noack, Romy Saalfeld, Kirsten Wenzel Rowing Women's Coxed Fours
Rica Reinisch Women's Swimming Women's 100 Meter Backstroke
Rica Reinisch Women's Swimming Women's 200 Meter Backstroke
Rica Reinisch, Ute Geweniger, Andrea Pollack, Caren Metschuck Women's Swimming Women's 4 x 100 Meter Medley Relay
Roland Brückner Gymnastics Artistic Men's Floor Exercises
Romy Müller, Bärbel Wöckel, Ingrid Auerswald, Marlies Göhr Women Athletics Women's 4 x 100 Meter Relay
Rudi Fink Boxing Men's Featherweight
Rüdiger Helm Canoe / Kayak Men's K-1 1000 Meter
Rüdiger Helm, Bernd Olbricht, Harald Marg, Bernd Duvigneau Canoe / Kayak Men's K-4 1000 Meter Kayak Fours
Siegfried Brietzke, Andreas Decker, Stefan Semmler, Jürgen Thiele Rowing Men's Coxless Fours
Sybille Reinhardt, Jutta Ploch, Jutta Lau, Roswietha Zobelt, Liane Buhr Rowing Women's Quadruple Sculls
Thomas Munkelt Athletics Men Men's 110 Meter Hurdles
Ute Geweniger Women's Swimming Women's 100 Meter Breaststroke
Ute Steindorf, Cornelia Klier Rowing Women's Coxless Pairs
Volker Beck Athletics Men Men's 400 Meter Hurdles
Waldemar Cierpinski Athletics Men Men's Marathon

Silver Medal Winners

Players
Sports
Events
Jürgen Straub Athletics Men Men's 1500 Meter
Klaus Thiele, Andreas Knebel, Frank Schaffer, Volker Beck Athletics Men Men's 4 x 400 Meter Relay
Frank Paschek Athletics Men Men's Long Jump
Marlies Göhr Women Athletics Women's 100 Meter
Christiane Wartenberg Women Athletics Women's 1500 Meter
Johanna Schaller-Klier Women Athletics Women's 100 Meter Hurdles
Barbara Krug, Gabriele Löwe, Christina Lathan, Marita Koch Women Athletics Women's 4 x 400 Meter Relay
Brigitte Wujak Women Athletics Women's Long Jump
Olaf Heukrodt, Uwe Madeja Canoe / Kayak Men's C-2 1000 Meter
Gerald Mortag, Uwe Unterwalder, Matthias Wiegand, Volker Winkler Cycling Men's 4000 Meter Team Pursuit
Falk Boden, Bernd Drogan, Olaf Ludwig, Hans-Joachim Hartnick Cycling Team Time Trial
Martina Pröeber Diving Women's 3 Meter Springboard
Men's Football Team Football Men's Football
Ralf-Peter Hemmann, Lutz Hoffmann, Lutz Mack, Michael Nikolay, Andreas Bronst, Roland Brückner Gymnastics Artistic Men's Team All-around
Maxi Gnauck Gymnastics Artistic Women's Artistic Individual All-around
Steffi Kraker Gymnastics Artistic Women's Vault
Cornelia Linse, Heidi Westphal Rowing Women's Double Sculls
Jörn Borowski, Egbert Swensson Sailing Men's 470 Class
Harald Vollmar Men's Shooting Men's 50 Meter Pistol
Hellfried Heilfort Men's Shooting Men's 50 Meter Rifle Prone Position
Bernd Hartstein Men's Shooting Men's 50 Meter Rifle 3 Positions
Jurgen Wiefel Men's Shooting Men's 25 Meter Rapid Fire Pistol
Thomas Pfeffer Men's Shooting Men's 50 Meter Running Target
Roger Pyttel Men's Swimming Men's 100 Meter Butterfly
Frank Pfütze, Jörg Woithe, Detlev Grabs, Rainer Strohbach Men's Swimming Men's 4 x 200 Meter Freestyle Relay
Caren Metschuck Women's Swimming Women's 100 Meter Freestyle
Ines Diers Women's Swimming Women's 200 Meter Freestyle
Ines Diers Women's Swimming Women's 800 Meter Freestyle
Petra Schneider Women's Swimming Women's 400 Meter Freestyle
Ina Kleber Women's Swimming Women's 100 Meter Backstroke
Cornelia Polit Women's Swimming Women's 200 Meter Backstroke
Andrea Pollack Women's Swimming Women's 100 Meter Butterfly
Sybille Schönrock Women's Swimming Women's 200 Meter Butterfly
Women's Volleyball Team Volleyball Women's Volleyball
Joachim Kunz Men's Weightlifting Men's Lightweight
Jürgen Heuser Men's Weightlifting Men's Super-Heavyweight

Bronze Medal Winners

Players
Sports
Events
Frank Schaffer Athletics Men Men's 400 Meter
Roland Wieser Athletics Men Men's 20 KM Walk
Jörg Freimuth Athletics Men Men's High Jump
Udo Beyer Athletics Men Men's Shot Put
Wolfgang Hanisch Athletics Men Men's Javelin Throw
Ingrid Auerswald Women Athletics Women's 100 Meter
Christina Lathan Women Athletics Women's 400 Meter
Jutta Kirst Women Athletics Women's High Jump
Margitta Droese-Pufe Women Athletics Women's Shot Put
Ute Hommola Women Athletics Women's Javelin Throw
Richard Nowakowski Boxing Men's Lightweight
Karl-Heinz Krüger Boxing Men's Welterweight
Detlef Kästner Boxing Men's Light-Middleweight
Herbert Bauch Boxing Men's Light Heavyweight
Jürgen Fanghänel Boxing Men's Heavyweight
Olaf Heukrodt Canoe / Kayak Men's C-1 500 Meter
Eckhard Leue Canoe / Kayak Men's C-1 1000 Meter
Rüdiger Helm, Bernd Olbricht Canoe / Kayak Men's K-2 500 Meter
Karin Guthke Diving Women's 3 Meter Springboard
Michael Nikolay Gymnastics Artistic Men's Pommel Horse
Roland Brückner Gymnastics Artistic Men's Vault
Roland Brückner Gymnastics Artistic Men's Parallel Bars
Maxi Gnauck, Silvia Hindorff, Steffi Kraker, Katharina Rensch, Karola Sube, Birgit Süss Gymnastics Artistic Women's Artistic Team All-around
Steffi Kraker Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars
Maxi Gnauck Gymnastics Artistic Women's Floor Exercises
Women's Handball Team Handball Women's Handball
Karl-Heinz Lehmann Judo Men's Lightweight Judo
Harald Heinke Judo Men's 78 kg
Detlef Ultsch Judo Men's Middleweight Judo
Dietmar Lorenz Judo Men's Half-Heavyweight
Peter Kersten Rowing Men's Single Sculls
Martina Schröter Rowing Women's Single Sculls
Jorg Damme Men's Shooting Men's Trap Shooting
Roger Pyttel Men's Swimming Men's 200 Meter Butterfly
Ines Diers Women's Swimming Women's 100 Meter Freestyle
Carmela Schmidt Women's Swimming Women's 200 Meter Freestyle
Carmela Schmidt Women's Swimming Women's 400 Meter Freestyle
Heike Dähne Women's Swimming Women's 800 Meter Freestyle
Petra Riedel Women's Swimming Women's 100 Meter Backstroke
Birgit Treiber Women's Swimming Women's 200 Meter Backstroke
Christiane Knacke Women's Swimming Women's 100 Meter Butterfly
Frank Mantek Men's Weightlifting Men's Middle-Heavyweight
Uwe Neupert Wrestling Men's Freestyle Light-Heavyweight