Olympics
List of all Olympics Men's Single Sculls winners including gold, silver and bronze medalists.

Men's Single Sculls

Men's Single Sculls rowing was one of the earliest events to be included in Olympics program. It was first held at 1900 Olympic Games.It is being held almost at every Olympics since then. The following table lists all medalists in Men's Single Sculls rowing competition at Summer Olympics.

Men's Single Sculls Winners at Olympics

Year
Gold Silver Bronze
1900 Hermann Barrelet
France
André Gaudin
France
George Saint Ashe
Great Britain
1904 Frank Greer
United States
James Juvenal
United States
Constance Titus
United States
1908 Harry Blackstaffe
Great Britain
Alexander McCulloch
Great Britain
Harry Blackstaffe, Bernhard von Gaza, Károly Levitzky
Great Britain, Germany, Hungary
1912 William Kinnear
Great Britain
Polydore Veirman
Belgium
Everard Butler, Mart Kuusik
Canada, Russian Empire
1920 John B. Kelly, Sr.
United States
Jack BERESFORD
Great Britain
Darcy Clarence Hadfield
New Zealand
1924 Jack Beresford
Great Britain
William Gilmore
United States
Josef Schneider
Switzerland
1928 Bobby Pearce
Australia
Kenneth Myers
United States
Theodore Collet
Great Britain
1932 Bobby Pearce
Australia
William Miller
United States
Guillermo Douglas
Uruguay
1936 Gustav Schäfer
Germany
Josef Hasenohrl
Austria
Daniel BARROW
United States
1948 Mervyn Wood
Australia
Eduardo Risso
Uruguay
Romolo Catasta
Italy
1952 Yury Tyukalov
Soviet Union
Mervyn Wood
Australia
Teodor Kocerka
Poland
1956 Vyacheslav Ivanov
Soviet Union
Stuart MacKenzie
Australia
John Kelly
United States
1960 Vyacheslav Ivanov
Soviet Union
Achim HILL
United Team Of Germany
Teodor Kocerka
Poland
1964 Vyacheslav Ivanov
Soviet Union
Achim HILL
United Team Of Germany
Gottfried Kottmann
Switzerland
1968 Jan Wienese
Netherlands
Jochen MEISSNER
West Germany
Alberto Demiddi
Argentina
1972 Yury Malyshev
Soviet Union
Alberto Demiddi
Argentina
Wolfgang Güldenpfennig
East Germany
1976 Pertti Karppinen
Finland
Peter-Michael Kolbe
West Germany
Joachim Dreifke
East Germany
1980 Pertti Karppinen
Finland
Vasili Yakusha
Soviet Union
Peter Kersten
East Germany
1984 Pertti Karppinen
Finland
Peter-Michael Kolbe
West Germany
Robert Mills
Canada
1988 Thomas LANGE
East Germany
Peter-Michael Kolbe
West Germany
Eric Verdonk
New Zealand
1992 Thomas Lange
Germany
Václav Chalupa
Czechoslovakia
Kajetan Broniewski
Poland
1996 Xeno Müller
Switzerland
Derek Porter
Canada
Thomas Lange
Germany
2000 Rob Waddell
New Zealand
Xeno Müller
Switzerland
Marcel Hacker
Germany
2004 Olaf Tufte
Norway
Jüri Jaanson
Estonia
Ivo Yanakiev
Bulgaria
2008 Olaf Tufte
Norway
Ondrej Synek
Czech Republic
Mahé Drysdale
New Zealand
2012 Mahé Drysdale
New Zealand
Ondrej Synek
Czech Republic
Alan Campbell
Great Britain
2016 Mahé Drysdale
New Zealand
Damir Martin
Croatia
Ondřej Synek
Czech Republic