List of Gold, Silver & Bronze medals won by United States in 1904 Olympic games.
United States at 1904 Olympics
Total Medals in 1904 Olympics : 242 | |||
---|---|---|---|
Gold Medals : 78 | Silver Medals : 84 | Bronze Medals : 80 | Rank : 1 |
United States medals table at 1904 St. Louis (III) Olympics
Gold Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
---|---|---|
Albert Young | Boxing | Men's Welterweight |
Anton Heida | Gymnastics Artistic | Men's Combined Exercises |
Anton Heida | Gymnastics Artistic | Men's Horizontal Bar |
Anton Heida | Gymnastics Artistic | Men's Pommel Horse |
Archie Hahn | Athletics Men | Men's 60 Meter |
Archie Hahn | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Archie Hahn | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Beals Wright | Tennis | Tennis Men's Singles |
Benjamin Bradshaw | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Bernhoff Hansen | Wrestling | Men's Freestyle Heavyweight |
Burton Downing | Cycling | 2 Miles |
Burton Downing | Cycling | Men's 25 Miles |
Charles Daniels | Men's Swimming | Men's Freestyle 220 Yard |
Charles Daniels | Men's Swimming | Men's Freestyle 440 Yard |
Charles Daniels, Louis Handley, Leo Goodwin, Joe Ruddy | Men's Swimming | Men's Freestyle 4x50 Yard Relay |
Charles Dvorak | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Charles Ericksen | Wrestling | Men's Freestyle Welterweight |
Charles Jacobus | Roque | Roque |
Charles Mayer | Boxing | Men's Middleweight |
Charles Schlee | Cycling | Men's 5 Miles |
Claire Doro, Patrick Flanagan, Sidney Johnson, Conrad Magnusson, Oscar Olson | Tug of war | Tug of war |
David Munson, Arthur L. Newton, Paul Pilgrim, George Underwood, Howard Valentine | Athletics Men | Men's 4 Mile Team Race |
Edgar Leonard, Beals Wright | Tennis | Tennis Men's Doubles |
Edward Cummins Kenneth Edwards Chandler Egan Walter Egan Robert Hunter Nathaniel Moore Mason Phelps Daniel Sawyer Clement Smoot Warren Wood | Golf | Men's Team |
Edward Hennig | Gymnastics Artistic | Men's Horizontal Bar |
Edward Hennig | Gymnastics Artistic | Men's Club Swinging |
Frank Greer | Rowing | Men's Single Sculls |
Fred Schule | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
George Bryant | Archery | Men's Doubles American Round |
George Bryant | Archery | Men's Doubles York Round |
George Dietz, August Erker, Albert Nasse, Arthur Stockhoff | Rowing | Men's Coxless Fours |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Parallel Bars |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Rope Climbing |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Vault |
George Finnegan | Boxing | Men's Flyweight |
George Mehnert | Wrestling | Men's Freestyle Flyweight |
George Sheldon | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Harry Hillman | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Harry Hillman | Athletics Men | Men's 200 Meter Hurdles |
Harry Hillman | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Harry Spanjer | Boxing | Men's Lightweight |
Herman Glass | Gymnastics Artistic | Men's Rings |
Isidor Niflot | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
James Lightbody | Athletics Men | Men's 800 Meter |
James Lightbody | Athletics Men | Men's 1500 Meter |
James Lightbody | Athletics Men | Men's 2590 Meter Steeplechase |
John Flanagan | Athletics Men | Men's Hammer Throw |
John Grieb, Anton Heida, Max Hess, Philip Kassel, Julius Lenhart, Ernst Reckeweg | Gymnastics Artistic | Men's Team All-around |
John Mulcahy, William Varley | Rowing | Men's Double Sculls (2x) |
Julius Lenhart | Gymnastics Artistic | Men's Artistic Individual All-Around |
Louis Abell, Charles Armstrong, Frederick Cresser, Joseph Dempsey, John Exley, James Flanagan, Michael Gleason, Harry Lott, Frank Schell | Rowing | Men's Coxed Eights |
Louis Maxson, Galen Spencer, William Thompson, Robert Williams | Archery | Men's Team Round |
Marcus Hurley | Cycling | 1/4 Mile |
Marcus Hurley | Cycling | 1/3 Mile |
Marcus Hurley | Cycling | 1/2 Mile |
Marcus Hurley | Cycling | 1 Mile |
Martin Sheridan | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Matilda Howell | Archery | Women's Doubles Columbia Round |
Matilda Howell | Archery | Women's Doubles National Round |
Matilda Howell, Eliza Pollock,Leonie Taylor, Emily Woodruff | Archery | Women's Team Olympic Round |
Max Emmerich | Athletics Men | Men's Triathlon |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Myer Prinstein | Athletics Men | Men's Long Jump |
Myer Prinstein | Athletics Men | Men's Triple Jump |
Oliver Kirk | Boxing | Men's Bantamweight |
Oliver Kirk | Boxing | Men's Featherweight |
Oscar Osthoff | Men's Weightlifting | Men's All-around Dumbbell |
Otto Roehm | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
Ralph Rose | Athletics Men | Men's Shot Put |
Ray Ewry | Athletics Men | Men's Standing High Jump |
Ray Ewry | Athletics Men | Men's Standing Long Jump |
Ray Ewry | Athletics Men | Men's Standing Triple Jump |
Robert Curry | Wrestling | Men's Freestyle Light-Flyweight |
Robert Farnan, Joseph Ryan | Rowing | Men's Coxless Pairs |
Samuel Berger | Boxing | Men's Heavyweight |
Samuel Jones | Athletics Men | Men's High Jump |
Thomas Hicks | Athletics Men | Men's Marathon |
William Dickey | Diving | Plunge for distance |
Silver Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Anton Heida | Gymnastics Artistic | Men's Vault |
Robert Williams | Archery | Men's Doubles American Round |
Robert Williams | Archery | Men's Doubles York Round |
William Clark, Samuel Duvall, Charles Hubbard, Charles Woodruff | Archery | Men's Team Round |
Emma Cooke | Archery | Women's Doubles Columbia Round |
Emma Cooke | Archery | Women's Doubles National Round |
Emma Cooke, Mabel Taylor | Archery | Women's Team Olympic Round |
William Hogenson | Athletics Men | Men's 60 Meter |
Nathaniel Cartmell | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Nathaniel Cartmell | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Frank Waller | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Frank Waller | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Howard Valentine | Athletics Men | Men's 800 Meter |
Frank Verner | Athletics Men | Men's 1500 Meter |
Albert Corey | Athletics Men | Men's Marathon |
Thaddeus Shideler | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Frank Castleman | Athletics Men | Men's 200 Meter Hurdles |
Daniel Frank | Athletics Men | Men's Long Jump |
Fred Englehardt | Athletics Men | Men's Triple Jump |
Garrett Serviss | Athletics Men | Men's High Jump |
LeRoy Samse | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Joseph Stadler | Athletics Men | Men's Standing High Jump |
Charles King | Athletics Men | Men's Standing Long Jump |
Charles King | Athletics Men | Men's Standing Triple Jump |
Wesley Coe | Athletics Men | Men's Shot Put |
Ralph Rose | Athletics Men | Men's Discus Throw |
John DeWitt | Athletics Men | Men's Hammer Throw |
John Flanagan | Athletics Men | Men's 56 lb Weight Throw |
John Grieb | Athletics Men | Men's Triathlon |
Adam Gunn | Athletics Men | Men's All-around |
Miles Burke | Boxing | Men's Flyweight |
George Finnegan | Boxing | Men's Bantamweight |
Frank Haller | Boxing | Men's Featherweight |
Jack Egan (Russell van Horn) | Boxing | Men's Lightweight |
Harry Spanjer | Boxing | Men's Welterweight |
Benjamin Spradley | Boxing | Men's Middleweight |
Charles Mayer | Boxing | Men's Heavyweight |
Burton Downing | Cycling | 1/4 Mile |
Burton Downing | Cycling | 1/3 Mile |
Burton Downing | Cycling | 1 Mile |
Teddy Billington | Cycling | 1/2 Mile |
Oscar Goerke | Cycling | 2 Miles |
George E. Wiley | Cycling | Men's 5 Miles |
Arthur F. Andrews | Cycling | Men's 25 Miles |
Edgar Adams | Diving | Plunge for distance |
William Grebe | Fencing | Men's Sabre Individual |
William O'Connor | Fencing | Men's Singlestick |
Arthur Fox, Charles Tatham, Charles Townsend | Fencing | Men's Foil Team |
Men's Football Team | Football | Men's Football |
Chandler Egan | Golf | Men's Individual Event - Archery |
John Cady, Albert Bond Lambert, John Maxwell, Burt McKinnie, Ralph McKittrick, Francis Newton, Henry Potter, Frederick Semple, Stuart Stickney, William Stickney | Golf | Men's Team Event - Archery |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Combined Exercises |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Pommel Horse |
Julius Lenhart | Gymnastics Artistic | Men's Triathlon |
Anton Heida | Gymnastics Artistic | Men's Parallel Bars |
William Merz | Gymnastics Artistic | Men's Club Swinging |
William Merz | Gymnastics Artistic | Men's Rings |
Charles Krause | Gymnastics Artistic | Men's Rope Climbing |
Emil Beyer, John Bissinger, Arthur Rosenkampff, Julian Schmitz, Otto Steffen, Max Wolf | Gymnastics Artistic | Men's Team All-around |
St. Louis Amateur Athletic Association | Lacrosse | Men's Lacrosse |
Smith Streeter | Roque | Roque |
James Juvenal | Rowing | Men's Single Sculls |
John Mulcahy, William Varley | Rowing | Men's Coxless Pairs |
John Hoben, Joseph McLoughlin | Rowing | Men's Double Sculls (2x) |
Charles Aman, Michael Begley, Martin Formanack, Frederick Suerig | Rowing | Men's Coxless Fours |
Scott Leary | Men's Swimming | Men's Freestyle 50 Yard |
Charles Daniels | Men's Swimming | Men's 100 Yard Freestyle |
Francis Gailey | Men's Swimming | Men's Freestyle 220 Yard |
Francis Gailey | Men's Swimming | Men's Freestyle 440 Yard |
Francis Gailey | Men's Swimming | Men's 880 Yard Freestyle |
Hugo Goetz, David Hammond, Raymond Thorne, Bill Tuttle | Men's Swimming | Men's Freestyle 4x50 Yard Relay |
Robert LeRoy | Tennis | Tennis Men's Singles |
Alphonzo Bell, Robert LeRoy | Tennis | Tennis Men's Doubles |
Max Braun, August Rodenberg, Charles Rose, William Seiling, Orrin Upshaw | Tug of war | Tug of war |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Frederick Winters | Men's Weightlifting | Men's All-around Dumbbell |
Oscar Osthoff | Men's Weightlifting | Men's Two Hand Lift |
John Hein | Wrestling | Men's Freestyle Light-Flyweight |
Gustave Bauer | Wrestling | Men's Freestyle Flyweight |
August Wester | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
Theodore McLear | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Rudolph Tesing | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
William Beckman | Wrestling | Men's Freestyle Welterweight |
Frank Kugler | Wrestling | Men's Freestyle Heavyweight |
Bronze Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
William Thompson | Archery | Men's Doubles American Round |
William Thompson | Archery | Men's Doubles York Round |
George Bryant, Wallace Bryant, Cyrus Edwin Dallin, Henry B. Richardson | Archery | Men's Team Round |
Eliza Pollock | Archery | Women's Doubles Columbia Round |
Eliza Pollock | Archery | Women's Doubles National Round |
Fay Moulton | Athletics Men | Men's 60 Meter |
William Hogenson | Athletics Men | Men's 100 Meter |
William Hogenson | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Herman Groman | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Emil Breitkreutz | Athletics Men | Men's 800 Meter |
Lacey Hearn | Athletics Men | Men's 1500 Meter |
Arthur L. Newton | Athletics Men | Men's Marathon |
Arthur L. Newton | Athletics Men | Men's 2590 Meter Steeplechase |
Lesley Ashburner | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
George Poage | Athletics Men | Men's 200 Meter Hurdles |
George Poage | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Robert Stangland | Athletics Men | Men's Long Jump |
Robert Stangland | Athletics Men | Men's Triple Jump |
Louis Wilkins | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Lawson Robertson | Athletics Men | Men's Standing High Jump |
John Biller | Athletics Men | Men's Standing Long Jump |
Joseph Stadler | Athletics Men | Men's Standing Triple Jump |
Lawrence Feuerbach | Athletics Men | Men's Shot Put |
Ralph Rose | Athletics Men | Men's Hammer Throw |
James Mitchel | Athletics Men | Men's 56 lb Weight Throw |
William Merz | Athletics Men | Men's Triathlon |
Truxtun Hare | Athletics Men | Men's All-around |
Frederick Gilmore | Boxing | Men's Featherweight |
Russell van Horn (Peter Sturholdt) | Boxing | Men's Lightweight |
Jack Egan | Boxing | Men's Welterweight |
Joe Lydon | Boxing | Men's Welterweight |
William Michaels | Boxing | Men's Heavyweight |
Teddy Billington | Cycling | 1/4 Mile |
Teddy Billington | Cycling | 1/3 Mile |
Teddy Billington | Cycling | 1 Mile |
Burton Downing | Cycling | 1/2 Mile |
Marcus Hurley | Cycling | 2 Miles |
Arthur F. Andrews | Cycling | Men's 5 Miles |
George E. Wiley | Cycling | Men's 25 Miles |
Frank Kehoe | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Leo Goodwin | Diving | Plunge for distance |
William Grebe | Fencing | Men's Singlestick |
Men's Football Team | Football | Men's Football |
Burt McKinnie | Golf | Men's Individual Event - Archery |
Francis Newton | Golf | Men's Individual Event - Archery |
Douglass Cadwallader, Jesse Carleton, Harold Fraser, Arthur Hussey, Orus Jones, Allen Lard, George Oliver, Simeon Price, John Rahm, Harold Weber | Golf | Men's Team Event - Archery |
William Merz | Gymnastics Artistic | Men's Combined Exercises |
William Merz | Gymnastics Artistic | Men's Pommel Horse |
William Merz | Gymnastics Artistic | Men's Vault |
George Eyser | Gymnastics Artistic | Men's Horizontal Bar |
John Duha | Gymnastics Artistic | Men's Parallel Bars |
Ralph Wilson | Gymnastics Artistic | Men's Club Swinging |
Emil Voigt | Gymnastics Artistic | Men's Rings |
Emil Voigt | Gymnastics Artistic | Men's Rope Climbing |
John Duha, Charles Krause, George Mayer, Robert Maysack, Philip Schuster, Edward Siegler | Gymnastics Artistic | Men's Team All-around |
Charles Brown | Roque | Roque |
Constance Titus | Rowing | Men's Single Sculls |
John Joachim, Joseph Buerger | Rowing | Men's Coxless Pairs |
Joseph Ravannack, John Wells | Rowing | Men's Double Sculls (2x) |
Frank Dummerth, John Freitag, Lou Heim, Gustav Voerg | Rowing | Men's Coxless Fours |
Charles Daniels | Men's Swimming | Men's Freestyle 50 Yard |
Scott Leary | Men's Swimming | Men's 100 Yard Freestyle |
Francis Gailey | Men's Swimming | Men's 1 Mile Freestyle |
Jam Handy | Men's Swimming | Men's 440 Yardr Breaststroke |
Gwynne Evans, Bill Orthwein, Amedee Reyburn, Marquard Schwarz | Men's Swimming | Men's Freestyle 4x50 Yard Relay |
Alphonzo Bell | Tennis | Tennis Men's Singles |
Edgar Leonard | Tennis | Tennis Men's Singles |
Clarence Gamble, Arthur Wear | Tennis | Tennis Men's Doubles |
Joseph Wear, Allen West | Tennis | Tennis Men's Doubles |
Oscar Friede, Charles Haberkorn, Harry Jacobs, Frank Kugler, Charles Thias | Tug of war | Tug of war |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Frank Kugler | Men's Weightlifting | Men's All-around Dumbbell |
Frank Kugler | Men's Weightlifting | Men's Two Hand Lift |
Gustav Thiefenthaler | Wrestling | Men's Freestyle Light-Flyweight |
William Nelson | Wrestling | Men's Freestyle Flyweight |
Louis Strebler | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
Charles Clapper | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Albert Zirkel | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
Jerry Winholtz | Wrestling | Men's Freestyle Welterweight |
Fred Warmbold | Wrestling | Men's Freestyle Heavyweight |