List of Gold, Silver & Bronze medals won by United States in 1972 Olympic games.
United States at 1972 Olympics
Total Medals in 1972 Olympics : 94 | |||
---|---|---|---|
Gold Medals : 33 | Silver Medals : 31 | Bronze Medals : 30 | Rank : 2 |
United States medals table at 1972 Munich (XX) Olympics
Gold Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
---|---|---|
Ben Peterson | Wrestling | Men's Freestyle Light-Heavyweight |
Cathy Carr | Women's Swimming | Women's 100 Meter Breaststroke |
Dan Gable | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
Dave Wottle | Athletics Men | Men's 800 Meter |
David Edgar, Jerry Heidenreich, John Murphy, and Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Doreen Wilber | Archery | Women's Individual |
Frank Shorter | Athletics Men | Men's Marathon |
John Hencken | Men's Swimming | Men's 200 Meter Breaststroke |
John Williams | Archery | Men's Individual Event - Archery |
John Writer | Men's Shooting | Men's 50 Meter Rifle 3 Positions |
Karen Moe | Women's Swimming | Women's 200 Meter Butterfly |
Keena Rothhammer | Women's Swimming | Women's 800 Meter Freestyle |
Larry Black, Eddie Hart, Robert Taylor, and Gerald Tinker | Athletics Men | Men's 4 x 100 Meter Relay |
Lones Wigger | Men's Shooting | Men's 300 Meter Free Rifle 3 Positions |
Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 200 Meter Freestyle |
Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 100 Meter Butterfly |
Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 200 Meter Butterfly |
Maxine Joyce King | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Melissa Belote | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Melissa Belote | Women's Swimming | Women's 200 Meter Backstroke |
Melissa Belote, Cathy Carr, Deena Deardurff, and Sandy Neilson | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Mike Burton | Men's Swimming | Men's 1500 Meter Freestyle Swimming |
Randy Williams | Athletics Men | Men's Long Jump |
Ray Seales | Boxing | Men's Light-Welterweight |
Rod Milburn | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Sandy Neilson | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Shirley Babashoff, Jane Barkman, Jenny Kemp, and Sandy Neilson | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Steve Genter, John Kinsella, Fred Tyler, and Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 4 x 200 Meter Freestyle Relay |
Tom Bruce, Jerry Heidenreich, Mike Stamm, and Mark Spitz | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Vincent Matthews | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Wayne Wells | Wrestling | Men's Freestyle Welterweight |
William Allen, William Bentsen, and Harry Melges | Sailing | Men's Soling Class |
Silver Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Robert Taylor | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Wayne Collett | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Ralph Mann | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Bob Seagren | Athletics Men | Men's Pole Vault |
George Woods | Athletics Men | Men's Shot Put |
Jay Silvester | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Mable Fergerson, Kathy Hammond, Madeline Manning-Jackson, and Cheryl Toussaint | Women Athletics | Women's 4 x 400 Meter Relay |
Men's Baseball Team | Basketball | Men's Basketball |
Richard Rydze | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Bruce Davidson, Kevin Freeman, Michael Plumb, and James Wofford | Equestrian | Eventing Team |
Frank Chapot, Kathryn Kusner, Neal Shapiro, and William Steinkraus | Equestrian | Jumping Team |
Eugene Clapp, Fritz Hobbs, William Hobbs, Paul Hoffman, John Livingston, Michael Livingston, Timothy Mickelson, Peter Raymond and Lawrence Terry | Rowing | Men's Coxed Eights |
Victor Auer | Men's Shooting | Men's 50 Meter Rifle Prone Position |
Lanny Bassham | Men's Shooting | Men's 50 Meter Rifle 3 Positions |
Jerry Heidenreich | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Steve Genter | Men's Swimming | Men's 200 Meter Freestyle |
Steve Genter | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
Mike Stamm | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Mike Stamm | Men's Swimming | Men's 200 Meter Backstroke |
Tom Bruce | Men's Swimming | Men's 100 Meter Breaststroke |
Gary Hall, Sr. | Men's Swimming | Men's 200 Meter Butterfly |
Tim McKee | Men's Swimming | Men's 200 Meter Individual Medley |
Tim McKee | Men's Swimming | Men's 400 Meter Individual Medley |
Shirley Babashoff | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Shirley Babashoff | Women's Swimming | Women's 200 Meter Freestyle |
Susie Atwood | Women's Swimming | Women's 200 Meter Backstroke |
Dana Schoenfield | Women's Swimming | Women's 200 Meter Breaststroke |
Lynn Colella | Women's Swimming | Women's 200 Meter Butterfly |
Richard Sanders | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
John Peterson | Wrestling | Men's Freestyle Middleweight |
Larry Black | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Bronze Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Craig Lincoln | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
Thomas Hill | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Larry Young | Athletics Men | Men's 50 KM Walk |
Dwight Stones | Athletics Men | Men's High Jump |
Jan Johnson | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Arnie Robinson | Athletics Men | Men's Long Jump |
Bill Schmidt | Athletics Men | Men's Javelin Throw |
Kathy Hammond | Women Athletics | Women's 400 Meter |
Kathy Schmidt | Women Athletics | Women's Javelin Throw |
Ricardo Carreras | Boxing | Men's Bantamweight |
Jesse Valdez | Boxing | Men's Welterweight |
Marvin Johnson | Boxing | Men's Middleweight |
James McEwan | Canoe / Kayak | Men's C-1 Canadian Slalom Singles |
Neal Shapiro | Equestrian | Jumping Individual |
Tom McBreen | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
Doug Northway | Men's Swimming | Men's 1500 Meter Freestyle Swimming |
John Murphy | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Mitch Ivey | Men's Swimming | Men's 200 Meter Backstroke |
John Hencken | Men's Swimming | Men's 100 Meter Breaststroke |
Jerry Heidenreich | Men's Swimming | Men's 100 Meter Butterfly |
Robin Backhaus | Men's Swimming | Men's 200 Meter Butterfly |
Steve Furniss | Men's Swimming | Men's 200 Meter Individual Medley |
Keena Rothhammer | Women's Swimming | Women's 200 Meter Freestyle |
Susie Atwood | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Ellie Daniel | Women's Swimming | Women's 200 Meter Butterfly |
Lynn Vidali | Women's Swimming | Women's 200 Meter Individual Medley |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Chris Taylor | Wrestling | Men's Freestyle Super-Heavyweight |
Donald Cohan, Charles Horter, and John Marshall | Sailing | Men's Dragon |
Peter Dean and Glen Foster | Sailing | Men's Tempest Class |