List of Gold, Silver & Bronze medals won by United States in 1984 Olympic games.
United States at 1984 Olympics
Total Medals in 1984 Olympics : 174 | |||
---|---|---|---|
Gold Medals : 83 | Silver Medals : 61 | Bronze Medals : 30 | Rank : 1 |
United States medals table at 1984 Los Angeles (XXIII) Olympics
Gold Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
---|---|---|
Al Joyner | Athletics Men | Men's Triple Jump |
Alexi Grewal | Cycling | Men's Road Race |
Alonzo Babers | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Bart Conner | Gymnastics Artistic | Men's Parallel Bars |
Bart Conner, Timothy Daggett, Mitchell Gaylord, James Hartung, Scott Johnson, and Peter Vidmar | Gymnastics Artistic | Men's Team All-around |
Benita Fitzgerald-Brown | Women Athletics | Women's 100 Meter Hurdles |
Betsy Beard, Carol Bower, Jeanne Flanagan, Carie Graves, Kathryn Keeler, Harriet Metcalf, Kristine Norelius, Shyril O'Steen, and Kristen Thorsness | Rowing | Women's Eights Competition |
Bobby Weaver | Wrestling | Men's Light-Flyweight |
Bruce Baumgartner | Wrestling | Men's Freestyle Super-Heavyweight |
Candy Costie and Tracie Ruiz | Synchronized Swimming | Women's Duet Synchronized Swimming |
Carl Lewis | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Carl Lewis | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Carl Lewis | Athletics Men | Men's Long Jump |
Carrie Steinseifer | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Connie Carpenter-Phinney | Cycling | Women's Road Race |
Darrell Pace | Archery | Men's Individual Event - Archery |
David Schultz | Wrestling | |
Ed Banach | Wrestling | Men's Light-Heavyweight |
Ed Etzel | Men's Shooting | Men's 50 Meter Rifle Prone Position |
Edwin Moses | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Evelyn Ashford | Women Athletics | Women's 100 Meter |
Evelyn Ashford, Jeanette Bolden, Alice Brown, and Chandra Cheeseborough | Women Athletics | Women's 4 x 100 Meter Relay |
Frank Tate | Boxing | Men's Light-Middleweight |
George DiCarlo | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
Greg Louganis | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
Greg Louganis | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Henry Tillman | Boxing | Men's Heavyweight |
Jeff Blatnick | Wrestling | Men's Greco-Roman Super-Heavyweight |
Jeff Float, Geoff Gaberino, Bruce Hayes, David Larson and Mike Heath | Men's Swimming | Men's 4 x 200 Meter Freestyle Relay |
Jerry Page | Boxing | Men's Light-Welterweight |
Joan Benoit | Women Athletics | Women's Marathon |
Jonathan McKee and Carl Buchan | Sailing | Men's Flying Dutchman |
Joseph Fargis | Equestrian | Jumping Individual |
Julianne McNamara | Gymnastics Artistic | Women's Uneven Bars |
Leslie Burr, Joseph Fargis, Conrad Homfeld, and Melanie Smith | Equestrian | Jumping Team |
Lou Banach | Wrestling | Men's Freestyle Heavyweight |
Mark Breland | Boxing | Men's Welterweight |
Mark Gorski | Cycling | Men's Sprint |
Mark Schultz | Wrestling | Men's Middleweight |
Mary Lou Retton | Gymnastics Artistic | Women's Artistic Individual All-around |
Mary T. Meagher | Women's Swimming | Women's 100 Meter Butterfly |
Mary T. Meagher | Women's Swimming | Women's 200 Meter Butterfly |
Mary Wayte | Women's Swimming | Women's 200 Meter Freestyle |
Matt Biondi, Chris Cavanaugh, Rowdy Gaines and Mike Heath | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Matthew Dryke | Men's Shooting | Men's Skeet Shooting |
Meldrick Taylor | Boxing | Men's Featherweight |
Men's Baseball Team | Basketball | Men's Basketball |
Men's Volleyball Team | Volleyball | Men's Volleyball |
Mike O'Brien | Men's Swimming | Men's 1500 Meter Freestyle Swimming |
Nancy Hogshead | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Nancy Hogshead, Jenna Johnson, Carrie Steinseifer and Dara Torres | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Pat Spurgin | Women's Shooting | Women's 10 Meter Air Rifle |
Paul Enquist and Bradley Lewis | Rowing | Men's Double Sculls (2x) |
Paul Gonzales | Boxing | Men's Light-Flyweight |
Pernell Whitaker | Boxing | Men's Lightweight |
Peter Vidmar | Gymnastics Artistic | Men's Pommel Horse |
Randy Lewis | Wrestling | Men's Freestyle Featherweight |
Ray Armstead, Alonzo Babers, Antonio McKay, and Sunder Nix | Athletics Men | Men's 4 x 400 Meter Relay |
Rick Carey | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Rick Carey | Men's Swimming | Men's 200 Meter Backstroke |
Rick Carey, Rowdy Gaines, Steve Lundquist and Pablo Morales | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Robbie Haines, Ed Trevalyan and Rod Davis | Sailing | Men's Soling Class |
Roger Kingdom | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Rowdy Gaines | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Sam Graddy, Carl Lewis, Ron Brown, and Calvin Smith | Athletics Men | Men's 4 x 100 Meter Relay |
Steve Fraser | Wrestling | Men's Light-Heavyweight |
Steve Hegg | Cycling | Men's Individual Pursuit |
Steve Lundquist | Men's Swimming | Men's 100 Meter Breaststroke |
Steve McCrory | Boxing | Men's Flyweight |
Terry Rudd Bruce Davidson, Michael Plumb, Karen Stives and Torrance Watkins-Fleischmann | Equestrian | Eventing Team |
Theresa Andrews | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Theresa Andrews, Tracy Caulkins, Nancy Hogshead and Mary T. Meagher | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Tiffany Cohen | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Tiffany Cohen | Women's Swimming | Women's 800 Meter Freestyle |
Tracie Ruiz | Synchronized Swimming | Women's Solo |
Tracy Caulkins | Women's Swimming | Women's 200 Meter Individual Medley |
Tracy Caulkins | Women's Swimming | Women's 400 Meter Individual Medley |
Tyrell Biggs | Boxing | Men's Super Heavyweight |
Valerie Brisco-Hooks | Women Athletics | Women's 200 Meter |
Valerie Brisco-Hooks | Women Athletics | Women's 400 Meter |
Valerie Brisco-Hooks, Chandra Cheeseborough, Sherri Howard, and Lillie Leatherwood | Women Athletics | Women's 4 x 400 Meter Relay |
William E. Buchan and Steven Erickson | Sailing | Men's Star Class |
Women's Baseball Team | Basketball | Women's Basketball |
Silver Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Richard McKinney | Archery | Men's Individual Event - Archery |
Sam Graddy | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Kirk Baptiste | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Greg Foster | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Danny Harris | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Mike Tully | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Mike Conley | Athletics Men | Men's Triple Jump |
Michael Carter | Athletics Men | Men's Shot Put |
Mac Wilkins | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Alice Brown | Women Athletics | Women's 100 Meter |
Florence Griffith-Joyner | Women Athletics | Women's 200 Meter |
Chandra Cheeseborough | Women Athletics | Women's 400 Meter |
Kim Gallagher | Women Athletics | Women's 800 Meter |
Judi Brown | Women Athletics | Women's 400 Meter Hurdles |
Leslie Deniz | Women Athletics | Women's Discus Throw |
Jackie Joyner-Kersee | Women Athletics | Heptathlon |
Virgil Hill | Boxing | Men's Middleweight |
Nelson Vails | Cycling | Men's Sprint |
Rebecca Twigg | Cycling | Women's Road Race |
Brent Emery, David Grylls, Steve Hegg, Patrick McDonough, and Leonard Nitz | Cycling | Men's 4000 Meter Team Pursuit |
PursuitBruce Kimball | Diving | Men's 10 Meter Platform |
Kelly McCormick | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Michele Mitchell | Diving | Women's 10 Meter Platform |
Karen Stives | Equestrian | Eventing Individual |
Conrad Homfeld | Equestrian | Jumping Individual |
Peter Vidmar | Gymnastics Artistic | Men's Artistic Individual All-Around |
Mitchell Gaylord | Gymnastics Artistic | Men's Vault |
Mary Lou Retton | Gymnastics Artistic | Women's Vault |
Julianne McNamara | Gymnastics Artistic | Women's Floor Exercises |
Pamela Bileck, Michelle Dusserre, Kathy Johnson, Julianne McNamara, Mary Lou Retton, and Tracee Talavera | Gymnastics Artistic | Women's Artistic Team All-around |
Robert Berland | Judo | Men's Middleweight Judo |
Dean Glenesk, Robert Losey, and Michael Storm | Modern Pentathlon | Men's Modern Pentathlon - Team |
David Clark, Alan Forney, Jonathan Smith and Phillip Stekl | Rowing | Men's Coxless Fours |
Michael Bach, Edwards Ives, Thomas Kiefer, Gregory Springer and John Stillings | Rowing | Men's Coxed Fours |
Chip Lubsen, Andrew Sudduth, John Terwilliger, Christopher Penny, Tom Darling, Fred Borchelt, Charles Clapp III, Bruce Ibbetson and Bob Jaugstetter | Rowing | Men's Coxed Eights |
Charlotte Geer | Rowing | Women's Single Sculls |
Virginia Gilder, Joan Lind, Anne Marden, Kelly Rickon, and Lisa Rohde | Rowing | Women's Quadruple Sculls |
Steve Benjamin and Hans Steinfeld | Sailing | Men's 470 Class |
John Bertrand | Sailing | Men's Finn |
Scott Steele | Sailing | Men's Windglider |
Randy Smyth and Jay Glaser | Sailing | Men's Tornado Class |
Ruby Fox | Women's Shooting | Women's 25 Meter Pistol |
Mike Heath | Men's Swimming | Men's 200 Meter Freestyle |
John Mykkanen | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
George DiCarlo | Men's Swimming | Men's 1500 Meter Freestyle Swimming |
Dave Wilson | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Pablo Morales | Men's Swimming | Men's 100 Meter Butterfly |
Pablo Morales | Men's Swimming | Men's 200 Meter Individual Medley |
Cynthia Woodhead | Women's Swimming | Women's 200 Meter Freestyle |
Michelle Richardson | Women's Swimming | Women's 800 Meter Freestyle |
Betsy Mitchell | Women's Swimming | Women's 100 Meter Backstroke |
Amy White | Women's Swimming | Women's 200 Meter Backstroke |
Susan Rapp | Women's Swimming | Women's 200 Meter Breaststroke |
Jenna Johnson | Women's Swimming | Women's 100 Meter Butterfly |
Nancy Hogshead | Women's Swimming | Women's 200 Meter Individual Medley |
Women's Volleyball Team | Volleyball | Women's Volleyball |
Men's Water Polo Team | Water Polo | Men's Water Polo |
Mario Martinez | Men's Weightlifting | Men's Super-Heavyweight |
Barry Davis | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
Andrew Rein | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |
Greg Gibson | Wrestling | Men's Heavyweight |
Bronze Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Thomas Jefferson | Athletics Men | Men's 200 Meter |
Antonio McKay | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Earl Jones | Athletics Men | Men's 800 Meter |
Brian Diemer | Athletics Men | Men's 3000 Meter Steeplechase |
Earl Bell | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Dave Laut | Athletics Men | Men's Shot Put |
John Powell | Athletics Men | Men's Discus Throw |
Kim Turner | Women Athletics | Women's 100 Meter Hurdles |
Joni Huntley | Women Athletics | Women's High Jump |
Evander Holyfield | Boxing | Men's Light Heavyweight |
Greg Barton | Canoe / Kayak | Men's K-1 1000 Meter Kayak Singles |
Leonard Nitz | Cycling | Men's Individual Pursuit |
Ron Kiefel, Clarence Knickman, Davis Phinney, and Andrew Weaver | Cycling | Team Time Trial |
Ronald Merriott | Diving | Men's 3 Meter Springboard |
Christine Seufert | Diving | Women's 3 Meter Springboard |
Wendy Wyland | Diving | Women's 10 Meter Platform |
Peter Westbrook | Fencing | Men's Sabre Individual |
Women's Hockey Team | Field Hockey | Women's Field Hockey |
Mitchell Gaylord | Gymnastics Artistic | Men's Parallel Bars |
Timothy Daggett | Gymnastics Artistic | Men's Pommel Horse |
Mitchell Gaylord | Gymnastics Artistic | Men's Rings |
Mary Lou Retton | Gymnastics Artistic | Women's Uneven Bars |
Mary Lou Retton | Gymnastics Artistic | Women's Floor Exercises |
Kathy Johnson | Gymnastics Artistic | Women's Balance Beam |
Edward Liddie | Judo | Men's Extra Lightweight 60 kg |
Robert Espeseth, Douglas Herland and Kevin Still | Rowing | Men's Coxed Pairs |
Daniel Carlisle | Men's Shooting | Men's Trap Shooting |
Wanda Jewell | Women's Shooting | Women's 50 Meter Rifle - 3 Positions |
Guy Carlton | Men's Weightlifting | Men's Heavyweight |
James Martinez | Wrestling | Men's Lightweight |