List of Gold, Silver & Bronze medals won by United States in 2000 Olympic games.
United States at 2000 Olympics
Total Medals in 2000 Olympics : 93 | |||
---|---|---|---|
Gold Medals : 37 | Silver Medals : 24 | Bronze Medals : 32 | Rank : 1 |
United States medals table at 2000 Sydney (XXVII) Olympics
Gold Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
---|---|---|
Andrea Anderson, LaTasha Colander, Monique Hennagan, Jearl Miles Clark[a] | Women Athletics | Women's 4 x 400 Meter Relay |
Angelo Taylor | Athletics Men | Men's 400 Meter Hurdles |
Anthony Ervin | Men's Swimming | Men's 50 Meter Freestyle |
Barbara Bedford, Megan Quann, Courtney Shealy, Staciana Stitts, Ashley Tappin, Dara Torres, Amy Van Dyken | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Brandon Slay | Wrestling | Men's Freestyle 76 kg |
Brooke Bennett | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Brooke Bennett | Women's Swimming | Women's 800 Meter Freestyle |
Dain Blanton, Eric Fonoimoana | Beach Volleyball | Men's Beach Volleyball |
David O'Connor | Equestrian | Eventing Individual |
Erin Phenix, Courtney Shealy, Ashley Tappin, Jenny Thompson, Dara Torres, Amy Van Dyken | Women's Swimming | Women's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Gary Hall, Jr. | Men's Swimming | Men's 50 Meter Freestyle |
Ian Crocker, Gary Hall, Jr., Tommy Hannan, Lenny Krayzelburg, Jason Lezak, Ed Moses, Neil Walker | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Medley Relay |
Kenneth Brokenburr, Jon Drummond, Maurice Greene, Brian Lewis, Tim Montgomery, Bernard Williams | Athletics Men | Men's 4 x 100 Meter Relay |
Laura Wilkinson | Diving | Women's 10 Meter Platform |
Lenny Krayzelburg | Men's Swimming | Men's 100 Meter Backstroke |
Lenny Krayzelburg | Men's Swimming | Men's 200 Meter Backstroke |
Magnus Liljedahl, Mark Reynolds | Sailing | Men's Star Class |
Marty Nothstein | Cycling | Men's Sprint |
Maurice Greene | Athletics Men | Men's 100 Meter |
Megan Quann | Women's Swimming | Women's 100 Meter Breaststroke |
Men's Baseball Team | Baseball | Men's Event |
Men's Baseball Team | Basketball | Men's Basketball |
Michael Johnson | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Misty Hyman | Women's Swimming | Women's 200 Meter Butterfly |
Nancy Johnson | Women's Shooting | Women's 10 Meter Air Rifle |
Nick Hysong | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Rulon Gardner | Wrestling | Men's Greco-Roman 130 kg |
Samantha Arsenault, Lindsay Benko, Kim Black, Diana Munz, Julia Stowers, Jenny Thompson | Women's Swimming | Women's 4 x 200 Meter Freestyle Relay |
Serena Williams, Venus Williams | Tennis | Tennis Women's Doubles |
Stacy Dragila | Women Athletics | Women's Pole Vault |
Steven López | Taekwondo | Men's 68 kg Lightweight |
Tara Nott | Women Weightlifting | Women's 48kg |
Tom Dolan | Men's Swimming | Men's 400 Meter Individual Medley |
Tom Malchow | Men's Swimming | Men's 200 Meter Butterfly |
United States women's national softball team | Softball | Women's Softball |
Venus Williams | Tennis | Tennis Women's Singles |
Women's Baseball Team | Basketball | Women's Basketball |
Silver Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Vic Wunderle | Archery | Men's Individual Event - Archery |
Alvin Harrison | Athletics Men | Men's 400 Meter |
Terrence Trammell | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
Lawrence Johnson | Athletics Men | Men's Pole Vault |
Adam Nelson | Athletics Men | Men's Shot Put |
Rocky Juarez | Boxing | Men's Featherweight |
Ricardo Williams | Boxing | Men's Light-Welterweight |
Mari Holden | Cycling | Women's Road Time Trial |
Women's Football Team | Football | Women's Football |
Emily de Riel | Modern Pentathlon | Women's Modern Pentathlon |
Sebastian Bea, Edward Murphy | Rowing | Men's Coxless Pairs |
Paul Foerster, Robert Merrick | Sailing | Men's 470 Class |
J. J. Isler, Sarah Glaser | Sailing | Women's 470 Class |
Chad Carvin, Josh Davis, Nate Dusing, Scott Goldblatt, Klete Keller, Jamie Rauch | Men's Swimming | Men's 4 x 200 Meter Freestyle Relay |
Josh Davis, Anthony Ervin, Gary Hall, Jr., Jason Lezak, Scott Tucker, Neil Walker | Men's Swimming | Men's 4 x 100 Meter Freestyle Relay |
Tom Dolan | Men's Swimming | Men's 200 Meter Individual Medley |
Ed Moses | Men's Swimming | Men's 100 Meter Breaststroke |
Aaron Peirsol | Men's Swimming | Men's 200 Meter Backstroke |
Erik Vendt | Men's Swimming | Men's 400 Meter Individual Medley |
Kristy Kowal | Women's Swimming | Women's 200 Meter Breaststroke |
Diana Munz | Women's Swimming | Women's 400 Meter Freestyle |
Women's Water Polo Team | Water Polo | Women's Water Polo |
Sammie Henson | Wrestling | Men's Freestyle Flyweight |
Matt Lindland | Wrestling | Men's Greco-Roman 76 kg |
Bronze Medal Winners | ||
Players |
Sports |
Events |
Butch Johnson, Rod White, Vic Wunderle | Archery | Men's Team Event - Archery |
Mark Crear | Athletics Men | Men's 110 Meter Hurdles |
John Godina | Athletics Men | Men's Shot Put |
Chris Huffins | Athletics Men | Men's Decathlon |
Chryste Gaines, Torri Edwards, Nanceen Perry, Passion Richardson[a] | Women Athletics | Women's 4 x 100 Meter Relay |
Melissa Morrison | Women Athletics | Women's 100 Meter Hurdles |
Jermain Taylor | Boxing | Men's Light-Middleweight |
Clarence Vinson | Boxing | Men's Bantamweight |
Susan Blinks, Robert Dover, Guenter Seidel, Christine Traurig | Equestrian | Dressage Team Competition |
Nina Fout, David O'Connor, Karen O'Connor, Linden Wiesman | Equestrian | Eventing Team |
Amy Chow, Jamie Dantzscher, Dominique Dawes, Kristen Maloney, Elise Ray, Tasha Schwikert[b] | Gymnastics Artistic | Women's Artistic Team All-around |
Christine Collins, Sarah Garner | Rowing | Women's Lightweight Double Sculls |
Karen Kraft, Missy Schwen-Ryan | Rowing | Women's Coxless Pairs |
Charles McKee, Jonathan McKee | Sailing | 49er Class |
James Graves | Men's Shooting | Men's Skeet Shooting |
Kim Rhode | Women's Shooting | Women's Double Trap |
Gary Hall, Jr. | Men's Swimming | Men's 100 Meter Freestyle Swimming |
Klete Keller | Men's Swimming | Men's 400 Meter Freestyle |
Chris Thompson | Men's Swimming | Men's 1500 Meter Freestyle Swimming |
Tom Wilkens | Men's Swimming | Men's 200 Meter Individual Medley |
Amanda Beard | Women's Swimming | Women's 200 Meter Breaststroke |
Kaitlin Sandeno | Women's Swimming | Women's 800 Meter Freestyle |
Cristina Teuscher | Women's Swimming | Women's 200 Meter Individual Medley |
Jenny Thompson | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Dara Torres | Women's Swimming | Women's 100 Meter Butterfly |
Dara Torres | Women's Swimming | Women's 100 Meter Freestyle |
Dara Torres | Women's Swimming | Women's 50 Meter Freestyle |
Monica Seles | Tennis | Tennis Women's Singles |
Cheryl Haworth | Women Weightlifting | Women's +75 kg |
Terry Brands | Wrestling | Men's Freestyle Bantamweight |
Garrett Lowney | Wrestling | Men's Greco-Roman 97 kg |
Lincoln McIlravy | Wrestling | Men's Freestyle Lightweight |